Proč se tvoří řasa v jezírku? Může být v létě jezírko úplně bez řas?
S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Téměř 99 % majitelů jezírek či rybníčků s ní bojuje každý rok a to 1% to vzdalo a bere to jako přirozený fakt. Pojďme si řasy (algae) představit trochu blíže. V jezírku se setkáváme převážně se dvěma „druhy“, zelenou vláknitou řasou a kokální (jednobuněčnou) řasou – zelená voda.
Řasy jsou velmi starý a jednoduchý organismus, z toho plyne, že jsou velmi přizpůsobivé na jakékoliv prostředí. Rozhodně patří do vodního ekosystému a mají zde své důležité místo, ale jen do té doby, než se rozrostou a přebují. Při enormním nárůstu řas dochází v jezírku k řadě rizikových faktorů:
- výkyvy pH
- uvolňování amoniaku
- velká spotřeba kyslíku
- prostředí pro rybí parazity atd.
Jak na zelené řasy v jezírku?
O „zaručených“ způsobech se dočtete na obalech přípravků na řasy či internetu opravdu hodně. Bohužel nefungují, jinak by řasu v jezírku již dávno nikdo neřešil a všichni bychom měli křišťálovou vodu bez řas.
Setkáváme se dvěma tvrzeními.
1) Jedním z nich je, že bakterie nebo rostliny s řasou zatočí. Bohužel nezatočí, proč? Jezírko je totiž stále se měnící otevřený ekosystém. Někteří výrobci píšou, že bakterie ničí řasu, což není pravda. Na základě dosud objevených vědeckých poznatků neexistuje bakteriální patogen na sladkovodní řasu. To by po těch několika miliardách let už řasy neexistovaly a my je nemohli "nadšeně" potkávat v našem jezírku. Bakterie i rostliny by měly řase konkurovat s živinami a tím ji „vyhladovět“ a zapříčinit, že se v jezírku nevyskytne.
Jak se nejeden z nás mnohokrát přesvědčil, bakterie i rostliny skutečně mohou odebírat živiny, ale tím se pouze změní druhová skladba řas v jezírku. Nic méně bakterie v jezírku hrají velmi důležitou roli při filtraci nečistot, udržení vhodného prostředí pro ryby a nastavení rovnováhy celého vodního ekosystému. Pouze bakteriemi však nelze získat v jezírku křišťálovou vodu bez řas. V jezírku bohatším na živiny roste krásná zelená vláknitá řasa.
Ve vodě chudší na živiny rostou řasy, které nejsou tak pevné, propadnou síťkou, přes noc jsou na dně a když vysvitne sluníčko, tak vyplavou shluky řas k hladině. Snížením živin v jezírku pouze změníte druhovou skladbu řas, ale nikdy řasy úplně nezmizí. Řasy rostou i v destilované vodě.
2) Druhým z těchto tvrzení je, že rostliny odebírají živiny z vody a tím zamezí výskytu řas. Skutečností je však, že pouze malý zlomek času. Pouze při vegetaci cca od března/dubna do června/července, pak naopak živiny do vody uvolňují (kořeny, odumíráním květů, listů atd.).
Pokud se chcete opravdu řasy v jezírku zbavit, musíte použít kvalitní prostředek určený proti řase. Žádná technologie či přípravek nefunguje 100% na všech jezírkách.
Bojovali jsme s řasou v laboratoři a následně v zahradních jezírkách, a proto můžeme nabídnout dvě různé řešení: KATA POND a SUPER POND. Fungují na různých principech účinku, abychom pomohli vyřešit co nejvíce problémů s řasou ve všech typech jezírek a rybníčků.
Ověřený způsob jak na vláknitou řasu
1. Co nejvíce řasy odstraňte mechanicky (síťka, hrábě) a dočistěte pomocí ATTACK POND
2. Druhý den aplikujte KATA POND nebo SUPER POND
3. Po týdnu přidejte bakterie BACTER POND, pomohou s odbouráním odumřelé řasy a absorbují živiny
Attack Pond
Rychlé odstanění nečistot z jezírka. Odstraní nejen vláknitou řasu, ale i spadané listí, tlející zbytky rostlin apod.
od 235 Kč
Vyčistit jezírkoKata Pond
Nejúčinnější přípravek na trhu. Vhodný pro rostlinná jezírka. Působí pouze na vláknitou řasu, jiné rostliny na něj nereagují.
370 Kč
Odstranit řasuSuper Pond
Univerzální přípravek, účinkuje nejen na vláknitou řasu, ale i na zelenou vodu. Určen jednorázově do jezírek bez leknínů.
od 246 Kč
Odstranit řasu